Leder

Dansk frislipp

  • Danmarks statsminister Mette Frederiksen (S) har gjennom koronapandemien holdt flere samlende, landsmoderlige taler til nasjonen. I årets nyttårstale var patosen lagt i skrivebordsskuffen. I stedet var bordet ryddet for politiske konfliktsaker. Det mest oppsiktsvekkende utspillet handlet om å bekjempe byråkrati for å gi flere varme hender i omsorgen. Frederiksen viste til at en jordmor for 20 år siden hadde nesten dobbelt så mange fødsler som i dag. I mellomtida har det kommet flere oppgaver, som gir mindre tid til de fødende. Det er også bevilget penger til flere sykepleiere, uten at det merkes. Hun tegnet opp et bilde av en offentlig sektor der nye stillinger og satsinger forsvinner inn i et voksende kontrollregime. Altfor mye tid går med til prosess og skjemaer.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Leder

Kampen er ikke over

I går holdt AUF-leder Gaute Skjervø åpningstalen på årets Utøyafestival, som organisasjonens sommerleir nå blir kalt. Skjervø, som går av i oktober, vil bli den siste AUF-lederen som opplevde terroren på Utøya for 15 år siden. Den erfaringen snakket han om i en sterk og rørende episode i NRK-programmet «Sommer i P2» på årsdagen forrige uke. I talen til sommerleirungdommene i går snakket han om de 69 som ble drept på Utøya i 2011. «De er borte. Stjålet fra oss av en høyreekstrem terrorist.

Hauken har landet

Tirsdag ble den amerikanske senatoren Lindsey Graham bisatt i Washington med pomp og prakt. Presidenten og representanter fra både Demokratene og Grahams eget republikanske parti stilte mannsterkt opp. Også Israels statsminister Benjamin Netanyahu hadde fløyet over for å hedre sin trofaste støttespiller gjennom alle år. Graham hadde lovet å støtte Israel til sin dødsdag, og det løftet holdt han. Etter at Hamas og andre militante grupperinger angrep Israel 7. oktober 2023, ga han følgende oppfordring til Israels myndigheter i et intervju med Fox News: «Gjør hva faen dere vil for å forsvare dere selv.

Vrenge­bil­de

I et mye delt Facebook-innlegg søndag anklager nestleder i Høyre Ola Svenneby tre Arbeiderparti-politikere og én MDG-politiker for å ikke snakke sant om terrorangrepet mot pridemarkeringen i Berlin kvelden i forveien. «Ikke ett ord om ideologien som ligger bak. Ikke ett ord om gjerningsmannen. Ikke ett ord om hvordan religion aktivt brukes for å gjøre skeive til skyteskive», lister han opp. På det tidspunktet Svenneby publiserte sin post, hadde den tyske utenriksministeren vært ute og sagt at det dreide seg om islamistisk terror. Det var imidlertid ikke klart hva bakgrunnen var da Tonje Brenna, Kamzy Gunaratnam, Abdullah Alsabeehg og Frøya Skjold Sjursæther publiserte innleggene Svenneby lenker til i sin post.