Tyskland

Setter ny dagsorden for Europa

Tettere allianse med Frankrike og et mer føderalt EU. Slik vil Olaf Scholz endre tysk utenrikspolitikk:

NY REGJERING: Ny kansler i Tyskland Olaf Scholz (SPD) la fram det nye regjeringsprogrammet sammen med markedsliberale FDP og De grønne.FOTO: MICHAEL KAPPELER / AP / NTB Michael KappelerNY REGJERING: Ny kansler i Tyskland Olaf Scholz (SPD) la fram det nye regjeringsprogrammet sammen med markedsliberale FDP og De grønne.FOTO: MICHAEL KAPPELER / AP / NTB Michael Kappeler

Det var nærmest å regne som årets politiske begivenhet i Europa da sosialdemokraten Olaf Scholz i forrige uke gikk på scenen i industrielle omgivelser i Berlins Nordhafen. Sammen med ham sto partilederne fra både SPD, miljøpartiet De Grønne og det liberale FDP. Med alvorlige miner presenterte de regjeringsprogrammet for Europas suverent største nasjon for de neste fire år.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Tanzania

Etter det voldelige valget i oktober 2025, lever aktivister, kritikere og oppo­si­sjons­po­li­ti­kere farlig i Tanzania.

Cuba

USA forsøkte denne uka å få land til å boikotte en FN-debatt om Cuba-blokaden. En kubansk oppo­si­sjons­po­li­tiker ber Norge om å hjelpe Cuba ut av krisa.

Iran-krigen

Nato-toppmøtet havnet i skyggen av nye angrep fra USA mot Iran. Partenes ulike tolkninger av inten­sjons­av­talen kan bli et problem, mener Iran-ana­ly­ti­kere.