Bøker

Klimabøker reiste langt

Klimabøkene til norske forlag blir stort sett trykket utenlands, i land som Latvia, Litauen, Polen og Kina:

KLIMAVENNLIG: Anja Bakken Riise, leder i Framtiden i våre hender, var opptatt av klimaavtrykket da hun debuterte som forfatter. Hun valgte trykkeri i Norge og et papir som er laget av landbruksavfall.FOTO: SIV DOLMEN Foto: Siv DolmenKLIMAVENNLIG: Anja Bakken Riise, leder i Framtiden i våre hender, var opptatt av klimaavtrykket da hun debuterte som forfatter. Hun valgte trykkeri i Norge og et papir som er laget av landbruksavfall.FOTO: SIV DOLMEN Foto: Siv Dolmen

Norske forlag har gitt ut en lang rekke klimabøker de siste årene. Med titler som «La oss redde verden» og «Hjelp kloden» skal bøkene gi kunnskap og mane til praktisering av et mer miljøvennlig liv.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Akademia

Norske univer­si­teter får så stor grunn­be­vilgning at de ikke skal trenge å søke om eksterne midler, mener tidligere statsråd Ola Borten Moe.

Kommentar

Vestfossen Kunst­la­bo­ra­to­rium gjør alvor av kultur­livets moteord.

Bøker

Salget av Aschehoug er ennå ikke avgjort. Nå skal det stelles i stand fest i hagen til Drammens­veien 99, kanskje for siste gang.