Akademia

Forlag krever tiltak

Vil ha statsråden på banen:

GULROT: Heidi Austlid i Den norske Forleggerforening mener regjeringen må innføre et system for å belønne forskere som skriver på norsk. FOTO: CHRISTOPHER OLSSØN GULROT: Heidi Austlid i Den norske Forleggerforening mener regjeringen må innføre et system for å belønne forskere som skriver på norsk. FOTO: CHRISTOPHER OLSSØN

– Når det norske fagspråket svekkes, vil også den offentlige debatten og demokratiet bli svekket, sier Heidi Austlid, direktør i Den norske Forleggerforening.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kunst

Ved en tilfel­dighet ble et 1600-talls stilleben av Clara Peeters oppdaget i Nasjo­nal­mu­seets magasin. – Jeg turte ikke si det høyt, forteller kurator Cynthia Osiecki.

Bøker

Håkon Kol­mann­skog går fra Samlaget til landets største forlag. Der lover han å utgi skarpe debatt­bøker – og bøker om strikking.

Medier

300 franske aviser krever KI-kom­pen­sasjon fra Google. Forsker mener Europa kan lære av Frankrike.