Kronikk

Risikosport på havets bunn

Regjeringen er på dypt vann når de vil åpne for mineralutvinning i havet. Det kan få store konsekvenser.

PÅ DYPET: Hvis utvinning av havbunnsmineraler blir godkjent, vil alt liv i havet påvirkes – kanskje i millioner av år, skriver forfatterne. Her en tastekrabbe på tur. FOTO: ERLING SVENSEN, HAVFORSKNINGSINSTITUTTET Erling SvensenPÅ DYPET: Hvis utvinning av havbunnsmineraler blir godkjent, vil alt liv i havet påvirkes – kanskje i millioner av år, skriver forfatterne. Her en tastekrabbe på tur. FOTO: ERLING SVENSEN, HAVFORSKNINGSINSTITUTTET Erling Svensen

Norske myndigheter legger nå til rette for åpning av store arealer i dyphavet til utvinning av mineraler. Norsk Olje og Gass har visjoner om aktivitet i 100 milliarders-klassen. Miljøorganisasjoner på sin side påpeker at havbunnen er svært dårlig kjent, og inneholder verdifullt biologisk mangfold som ikke må ødelegges. Har vi kunnskapsgrunnlag som kan informere politiske beslutninger og avveininger i en sak som synes så polarisert?

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kronikk

Alt preller av på Flávio Bolsonaro. Nå kan skandale­kan­di­daten bli Brasils neste president, ved å bruke opp­skrif­ten fra Donald Trump.

Gaza er et ekspe­riment som lærer oss uendelig mye om menneskets grenser.

Middel­al­derens korstog bør stå som en historisk advarsel, men beundres av USAs forsvars­mi­nister.