Kina

Stoler fullt på supermakta

Taiwan-striden blusser opp igjen

Biden vil løfte øya fram i FN

Kina: USA leker med ilden

TOMMEL OPP: President Tsai Ing-wen (i midten) møter militært personell i Jiadong i Taiwan i september. De siste ukene har konflikten mellom Kina og utbryterrepublikken blitt trappet opp. FOTO: AP/NTB TOMMEL OPP: President Tsai Ing-wen (i midten) møter militært personell i Jiadong i Taiwan i september. De siste ukene har konflikten mellom Kina og utbryterrepublikken blitt trappet opp. FOTO: AP/NTB

Den mer enn 70 år gamle striden mellom Kina og Taiwan er igjen i ferd med å trappes opp, både i farvannene rundt utbryterrepublikken og i FNs korridorer i New York.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Krigen i midtøsten

Krigen i Iran avkler Europas sårbarhet, mener den tyske økonomen Wolfgang Münchau. Ifølge ham krever løsningen et oppgjør med velferds­staten.

Israel og palestina

Israels lov om dødsstraff for pale­sti­nere er et uttrykk for et apart­heid­re­gime, sier menneske­rettighetsaktivister.

Iran-krigen

Verden har enda ikke innsett hvor alvorlige de globale konse­kven­sene av Iran-krigen er, sier økonom Gregor Semieniuk.