Fokus

Partienes oppgave

Ser vi et skifte i forståelsen av hva et politisk parti skal være?

Et valg er over. Regjering og stortingsflertall har blitt overtatt av nye partier. Men hva er nå egentlig «partier»? Noen framstiller det som om partiene er aktører på et marked, som står der med sine standpunkter og falbyr dem til velgere nesten som enhver annen vare. Der velgerne går fra bod til bod, og velger den som framstår med de beste produktene – og ikke minst de som snakker om sitt partis varer på den mest overbevisende måten.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Fokus

Arbei­der­par­tiet har lagt seg på en kjip og smålig praksis når det hvert år kommer tilbake med de samme kuttene i budsjettet.

Marian Hussein tar ikke gjenvalg som nestleder i SV. Burde ikke reak­sjo­nene vært sterkere?

Sjuende oktober er jødenes sørgedag, og den bør de få ha i fred. For pale­sti­nerne fortsetter lidelsene. For­hå­pentlig får også de en dag ro til å minnes sine døde.