Mexico

Strides om abortforbud

Feminister jubler over høyesterettsvedtak, men abortmotstandere raser:

KRAFTIGE VIRKEMIDLER: Abortmotstandere demonstrerer utenfor høyesterett i Mexico by i 2016. De gravide kvinnene bærer plakater som sier at abort er mord. Nå har en ny høyesterettsdom satt sinnene i kok. FOTO: HECTOR GUERRERO, AFP/NTB HECTOR GUERREROKRAFTIGE VIRKEMIDLER: Abortmotstandere demonstrerer utenfor høyesterett i Mexico by i 2016. De gravide kvinnene bærer plakater som sier at abort er mord. Nå har en ny høyesterettsdom satt sinnene i kok. FOTO: HECTOR GUERRERO, AFP/NTB HECTOR GUERRERO

Frontene er harde etter at Mexicos høyesterett 7. september enstemmig vedtok at det er grunnlovsstridig å straffeforfølge kvinner for å ha tatt abort.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Ukraina

Volodymyr Zelenskyj har avsatt hærsjefen etter protester mot sparkingen av forsvars­mi­nis­teren. Venstre­sida advarer mot å hente ministeren tilbake.

Usa og iran

Støtta til den svindyre Iran-krigen faller som en stein. Samtidig ber Pentagon Kongressen om ytter­li­gere 900 milliarder dollar.

India

Ledende oppo­si­sjons­po­li­tiker arrestert etter demon­stra­sjoner mot regje­ringen