Velferd

Milliarder til velferds­gi­ganter

Kommunene bruker 60 prosent mer på private helsetjenester enn for fem år siden:

SUVERENT STØRST: Administrerende direktør i Stendi Ingvild Kristiansen fotografert ved en tidligere anledning. Den kommersielle velferdsgiganten, eid av det svenske konsernet Ambea, vokser seg stadig større på å selge helse- og omsorgstjenester i Norge. FOTO: HANNA KRISTIN HJARDAR Hanna HjardarSUVERENT STØRST: Administrerende direktør i Stendi Ingvild Kristiansen fotografert ved en tidligere anledning. Den kommersielle velferdsgiganten, eid av det svenske konsernet Ambea, vokser seg stadig større på å selge helse- og omsorgstjenester i Norge. FOTO: HANNA KRISTIN HJARDAR Hanna Hjardar

Kommersielle aktører i velferden har de siste åra fått hard kritikk fra fagforeninger og partier på venstresida. Anklagen er at de kommersielle tjener for godt og at profitten går på bekostning av både ansatte og brukere.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Forsvaret

Ameri­kanske og russiske atomubåter driver katt og mus-lek utenfor Norske­kys­ten, ifølge forsvars­sjefen

Helse

Rus­in­sti­tu­sjoner får stadig dårligere økonomi etter langvarig anbudsrot

Sjøfugl

Rødnebb­terna flyr 84.000 kilometer i året for å overleve klima­end­rin­gene. Nå vil forskere grave dypere i fuglens over­­levelsestaktikk.