Kronikk

Deltava­ri­anten og de unge

I et scenario preget av høy risiko og stor usikkerhet, må vi for all del unngå ukontrollert smittespredning i skolen.

NORGE I VERDEN: Deltavarianten av Covid-viruset medfører en kraftig økt risiko for smittespredning i skolen og det kan det ikke forsvares å la smitten spre seg ukontrollert, skriver forfatterne. I fjor hilset førsteklassingene på Lakkegata skole i Oslo med rektor med føttene på første skoledag. FOTO: STIAN LYSBERG SOLUM, NTB Stian Lysberg SolumNORGE I VERDEN: Deltavarianten av Covid-viruset medfører en kraftig økt risiko for smittespredning i skolen og det kan det ikke forsvares å la smitten spre seg ukontrollert, skriver forfatterne. I fjor hilset førsteklassingene på Lakkegata skole i Oslo med rektor med føttene på første skoledag. FOTO: STIAN LYSBERG SOLUM, NTB Stian Lysberg Solum

I lys av at Delta-varianten av SARS-CoV-2 nå er dominerende globalt, må vi endre vår tankegang i forhold til nye virusvarianters egenskaper og skadepotensial. Vi trenger gode politiske beslutninger for å beskytte våre barn og unge, folkehelsen og økonomien.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kronikk

Hva lærer vi egentlig om verden, når pris­vinnende økonomer bruker teorier som skubber globale maktstruk­turer til siden?

Mens USA mobi­li­serer til en tekno­logisk måne­lan­ding, svarer Norge med utred­ninger. Nå må vi sikre oss nasjonal kritisk KI-in­fra­struktur.

Boikott NRK