Intervju

89-ernes tid er over

Den grenseløse liberalismen har utspilt sin rolle, sier dansk sosialdemokratisk statsråd:

NYE KOSTER: Boligminister Kaare Dybvad på vei til presentasjonen av den nye sosialdemokratiske regjeringen på Amalienborg i København i 2019. For et halvt år siden fikk han utvidet sitt ansvarsområde ved at han også ble statsråd for Innenriksdepartementet. FOTO: MADS CLAUS RASMUSSEN, RITZAU/NTB Mads Claus RasmussenNYE KOSTER: Boligminister Kaare Dybvad på vei til presentasjonen av den nye sosialdemokratiske regjeringen på Amalienborg i København i 2019. For et halvt år siden fikk han utvidet sitt ansvarsområde ved at han også ble statsråd for Innenriksdepartementet. FOTO: MADS CLAUS RASMUSSEN, RITZAU/NTB Mads Claus Rasmussen

I et intervju med Berlingske i sommer, der den danske innenriksministeren Kaare Dybvad varslet et brudd med den grenseløse liberalismen, rettet han også skytset mot det han kaller «89-erne», liberalere både på høyre og venstre side, som etter Murens fall så politikk som et spørsmål om å rive ned stadig nye grenser og slippe markedet løs.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Arbeidsliv

Det er ikke lov å innføre et krav om tariff­av­tale på offentlige prosjekter innenfor EØS-reglene, mener regje­ringen. Den konklu­sjonen vil Rødt utfordre på Stortinget.

Smarttelefon

Først tok psyko­lo­gene til orde for en 18-årsgrense på smart­te­lefon. Nå følger legene etter i et støtte­opp­rop. Hittil har de fått over 700 sig­na­turer, ifølge initia­tiv­taker Charlotte Lunde.

For reineierne er gjeter­dronen den største revo­lu­sjonen siden snøscoo­teren.