Anmeldelse

Skrekkelig godt

«Fear Street» er smart, sjarmerende og uvanlig overbevisende:

DÅRLIG DAG: «Fear Street»-trilogien åpner med en særdeles dårlig dag på jobben for piken i bokhandelen. FOTO: NETFLIX DÅRLIG DAG: «Fear Street»-trilogien åpner med en særdeles dårlig dag på jobben for piken i bokhandelen. FOTO: NETFLIX

(USA, 2021).

Regi: Leigh Janiak.

Manus: Leigh Janiak, Phil Graziadel (basert på «Fear Street»-bøkene av R.L. Stine).

Med: Kiana Madeira, Emily Rudd, Benjamin Flores Jr., Fred Hechinger, Sadie Sink m.fl.

Lengde: 1t., 47min. og 1t, 49min.

Hvor: Netflix.

En «slasher»-trilogi sluppet rett på Netflix? Hvis titler og plakater får filmene til å se ut som glorete fattigmannskopier av suksesser som «Scream» og «Friday the 13th», og som om de støtter seg på noe så teit som tidsreiser? Basert på en bokserie for tenåringer? Ellers takk.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kunstnerstipend

Statens kunst­ner­stipend står i fare for å belønne kunstnere som er gode på skjema, men dårlige på kunst, mener Steffen Kverneland.

Kultur

Kongens død har ført til at avlys­nin­gene til Protest­fes­ti­valen renner inn. – Programmet blir litt herpet, sier festi­valsjef Svein Inge Olsen.

Musikk

Tono skal granskes, men Popu­lær­kom­po­nis­tenes forslag til vedtekts­end­ringer ble nedstemt. – Et sunn­hets­tegn, mener bassist Aslak Dørum.