Kina

– Blasfemi mot alle kinesere

Kinas ambassadør slår tilbake mot «systematisk desinformasjon» om situasjonen i Xinjiang:

GUDSHUS: Uigurer ber i en moské i Hotan i Xinjiang-provinsen i Kina, i april 2015. I årene siden har Kina blitt anklaget for å drive med tvangsarbeid, masseinternering og folkemord i regionen. FOTO: GREG BAKER, AFP/NTB GREG BAKERGUDSHUS: Uigurer ber i en moské i Hotan i Xinjiang-provinsen i Kina, i april 2015. I årene siden har Kina blitt anklaget for å drive med tvangsarbeid, masseinternering og folkemord i regionen. FOTO: GREG BAKER, AFP/NTB GREG BAKER

Bare i løpet av få dager har det internasjonale presset på Kina blitt ytterligere skrudd opp. Tirsdag gikk Canada i spissen for mer enn 40 land i FNs menneskerettsråd med krav om at verdensorganisasjonen gis umiddelbar tilgang til Xinjiang nordvest i Kina, for å granske menneskerettsbrudd i regionen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Sør-afrika

Tre tiår etter apartheid kjemper Sibongele for retten til å ha et sted å bo

Iran-krigen

USAs president Donald Trump vil ta kontroll over Hormuz­stredet og kreve store avgifter for lasten fra skip som passerer. – Det vil aldri skje, sier Teheran-basert analytiker.

Libanon

I en ny rapport krever Amnesty at tre israelske luftangrep i Libanon, der barn og hele familier ble drept, etter­fors­kes som krigs­for­bry­telser.