Ideer

Om å leve i historien

Eric Hobsbawm forutså vår tids rasisme og høyreekstremisme, hevder en ny dokumentar.

Den liberale kapitalismen og kommunismen tilhører samme intellektuelle familie, hevdet Eric Hobsbawm. Her på hjemmekontoret i januar 1976. FOTO: WESLEY/KEYSTONE/GETTY WesleyDen liberale kapitalismen og kommunismen tilhører samme intellektuelle familie, hevdet Eric Hobsbawm. Her på hjemmekontoret i januar 1976. FOTO: WESLEY/KEYSTONE/GETTY Wesley

Da Berlinmuren falt høsten 1989, gikk jeg i åttende klasse på Asak skole i Skedsmo. Selv om internasjonal storpolitikk ikke var vår hovedinteresse, forsto vi at det var dramatiske tider. Det lot seg ikke minst avlese på stemningsleiet til den ellers så søvnige samfunnsfaglæreren.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Utdanning

Utdan­nings­di­rek­to­ratets forslag til ny en ny fag- og timefor­deling i videre­gå­ende skole er dårlig nytt for norskfaget, ifølge profes­sorer ved Univer­si­tetet i Bergen.

Film

Kan «Fjord» være skadelig for norske barn som trenger hjelp? Vi har spurt en barne­retts­ad­vokat og «virke­lig­hetens Pørni».

Over sofaen

Sanna Sarromaa er på klasse­rei­se. Foto­gra­fiet av venninnas pupper måtte bli igjen på Lille­hammer.