Analyse

Ser til skottene

Spørsmålet om irsk gjenforening er igjen på dagsordenen:

ÅPNING: Sinn Féins leder Mary Lou McDonald ser sitt snitt til å få i gang prosessen med irsk gjenforening i kjølvannet av brexit. FOTO: PAUL FAITH, AFP/NTB PAUL FAITHÅPNING: Sinn Féins leder Mary Lou McDonald ser sitt snitt til å få i gang prosessen med irsk gjenforening i kjølvannet av brexit. FOTO: PAUL FAITH, AFP/NTB PAUL FAITH

Scottish National Party (SNP) har satt kravet om ny folkeavstemning om skotsk uavhengighet på vent til 2023. SNP fikk sammen med Scottish Green Party (SGP) flertall i det skotske parlamentet Holyrood under lokalvalget forrige torsdag med respektive 64 (+1) og 8 (+2) plasser. De var de eneste partiene med framgang i antall mandater.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Analyse

En vill og skremmende historie har gått sin seiersgang. Er Bernie Sanders en nyttig idiot?

Europa

Alternativ for Tysklands valg­suk­sess i helga røper en dyp splittelse blant Europas ytre høyre-partier.

Reportasje

De siste dagene har frontlinja rundt det omstridte høyde­draget Ali al-Taher i Sør-Libanon rykket nærmere. Mange som hadde vendt tilbake hit, flykter nå på nytt.