Økonomi

2021: EN NY ROMODYSSÉ

Intervju med stjerneøkonom Mariana Mazzucato om dristige mål og hvordan nå dem:

TAKE OFF: Saturn V-­raketten tar av fra Kennedy Space Center 16. juli 1969. Fire dager seinere landet Neil Armstrong og Buzz Aldrin på månen. FOTO: NASA/AFP/NTB HOTAKE OFF: Saturn V-­raketten tar av fra Kennedy Space Center 16. juli 1969. Fire dager seinere landet Neil Armstrong og Buzz Aldrin på månen. FOTO: NASA/AFP/NTB HO

Hvilken spilleliste ville Mariana Mazzucato hatt med seg om hun skulle sendes ut i verdensrommet? Kjapp research viser at hun faktisk har lagd en sånn liste, for BBC-programmet «Desert Island Discs», riktignok i tilfelle hun skulle strande på en øde øy.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Usa

Stadig flere ameri­kanske soldater søker seg ut av militæret, av frykt for å bli sendt til Iran. Det forteller Mike Prysner, som hjelper noen av dem som prøver å hoppe av.

Iran-krigen

Houthiene sendte lørdag missiler mot Israel og har meldt seg på i Iran-krigen. Samtidig ser USA ut til å forberede seg på å gå inn med bakke­styr­ker.

Venezuela

USA har tatt kontroll over Venezuelas olje, men vanlige vene­zu­e­la­nere har ikke fått bedre råd. De frykter at pengene går til bombingen av Iran.