Arbeidsliv

Sesongen kan ryke

IKKJE I ÅR? Norske jordbær, her frå Minnesund.FOTO: HEIKO JUNGE, NTB Heiko JungeIKKJE I ÅR? Norske jordbær, her frå Minnesund.FOTO: HEIKO JUNGE, NTB Heiko Junge

Om eit par månader er jordbæra modne, men jordbærprodusentane slit med å få inn arbeidskrafta dei treng til å plukke bæra.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Oljefondet

Attacs Audun Myhra Bergwitz ber Oljefondet tenke seg godt om før de kjøper seg opp i ameri­kanske KI-selskaper som snart skal på børs.

Arbeidsliv

Ansatte i første­lin­jen er særlig utsatt for vold og trusler på jobb. Teodor Kjell i Nav har opplevd en skyte­epi­sode, og påpeker at enkle grep kan ha stor effekt.

Analyse

LO-medlemmene i staten må ta et valg før 15. juni: Vil de godta en avtale de er prinsi­pielt uenig med, eller vil de risikere en streik der de kan ende som økonomiske tapere?