Miljø

Flytter til byen

Bestanden av norsk krykkje er mer enn halvert på 30 år:

CAMPINGGJESTER: Dette gamle huset på Røst i Lofoten er en utmerket campingplass for krykkjer som flytter seg etter maten. Rundt 800 krykkjepar hekker i fiskeværet. FOTO: OLE MAGNUS RAPP Ole Magnus RappCAMPINGGJESTER: Dette gamle huset på Røst i Lofoten er en utmerket campingplass for krykkjer som flytter seg etter maten. Rundt 800 krykkjepar hekker i fiskeværet. FOTO: OLE MAGNUS RAPP Ole Magnus Rapp

Langs hele kysten har bestanden av krykkje gått ned. Hekkebestanden av krykkje på det norske fastlandet har gått tilbake med 60 til 80 prosent i løpet av de siste tiårene. At sjøfuglen trekker inn til byene og lager seg «fuglefjell» nær folk og i gamle hus, er et tegn på at mye er feil til havs.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Arbeidsliv

De høyest lønnede hover inn på bonus­ord­ninger – nå vil LO trekke i bremsen

Iran-krigen

Flere eksil­ira­nere nektet å møte Masud Ghara­hk­hani denne uka. Mahmood Amiry-Moghaddam ber stortings­pre­si­denten bidra til samling.

Velferd

Det borgerlige flertallet i Bærum vedtok å kutte 400 millioner kroner, men endte med et overskudd på 907 millioner. Det provoserer Helene Straith, mor til Clara (5).