Bøker

Fra kanten av krateret

Avisbilder av sensasjonelle skogbranner og oljeutslipp gir oss ingen forståelse av klimakrisas årsaker – men det kan kunsten bøte på:

BRISTEPUNKT: Et besøk til kanten av et permafrostkrater i Sibir resulterte i at forfatteren Theis Ørntoft skapte et nytt ord. Nå har litteraturviter Mikkel Krause Frantzen skrevet bok om «hyperabjektet», altså det kloden har utstøtt; alle mulige sekreter og dritt. FOTO: VASILY BOGOYAVLENSKY, AFP VASILY BOGOYAVLENSKYBRISTEPUNKT: Et besøk til kanten av et permafrostkrater i Sibir resulterte i at forfatteren Theis Ørntoft skapte et nytt ord. Nå har litteraturviter Mikkel Krause Frantzen skrevet bok om «hyperabjektet», altså det kloden har utstøtt; alle mulige sekreter og dritt. FOTO: VASILY BOGOYAVLENSKY, AFP VASILY BOGOYAVLENSKY

Når permafrost tiner, slippes store mengder metangass fri fra jorda. Noen ganger danner gassen en hevelse, som eser inntil trykket blir for stort og det hele eksploderer.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturrådet

Det «ugjen­nom­tren­ge­lige» Kultur­rådet må åpnes opp, mener fotograf Ingerid Jordal. Hun vil at stipend­ko­mi­teene skal begrunne sine tilde­linger offentlig.

Bøker

Norsk Bibliotek­transport er konkurs. Lånerne kan allerede merke konse­kven­sene.

Utdanning

Haugerud stryke­or­kester har mistet store deler av støtta. Oslos billigste orkester kan bli lagt ned.