Analyse

Kan ta fyr igjen

Uroa i Nord-Irland har lagt seg, men kan blusse opp på ny:

GNIST: En ungdom fra nasjonalistsida i konflikten kaster en molotovcocktail mot politiet. Opptøyene har roet seg, men den grunnleggende konflikten ulmer fortsatt. FOTO: PETER MORRISON, AP/NTB Peter MorrisonGNIST: En ungdom fra nasjonalistsida i konflikten kaster en molotovcocktail mot politiet. Opptøyene har roet seg, men den grunnleggende konflikten ulmer fortsatt. FOTO: PETER MORRISON, AP/NTB Peter Morrison

De flammende protestene i Belfast døde ut med prins Philip Mountbatten, hertugen av Edinburgh. Men uroa blant unionistene, den protestantiske befolkningen som fortsatt vil være del av United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, gikk ikke i grava med den 99-årige dronninggemalen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Vestbredden

Boset­ter­volden på Vest­bred­den får deler av det israelske militæret til å slå alarm. Samtidig frykter enkelte i IDF at Netanyahu selv kan legge til rette for en opp­trap­ping fram mot valget.

Island

Snart avgjøres det om islen­din­gene skal gjenoppta EU-for­hand­lin­gene.

Icc

I juni advarte stats­sek­retær Andreas Motzfeldt Kravik mot å overprøve dommer­pa­nelet som sa at sexan­kla­gene mot ICC-aktor Karim Khan ikke var bevist. I juli ble Norge likevel med på å avsette ham.