Barnefilmfredag

Barnlege fantasiar

PÅ VEG MOT LIVET: Tre av geparden Maleikas seks ungar. Er det Martha, Malte og Mirelèe, eller Marlo, Mia og Majet? FOTO: MANYMORE FILMS PÅ VEG MOT LIVET: Tre av geparden Maleikas seks ungar. Er det Martha, Malte og Mirelèe, eller Marlo, Mia og Majet? FOTO: MANYMORE FILMS

(Maleika, Tyskland, 2017)

Regi: Matto Barfuss.

Norsk forteljar: Marianne Sand.

Aldersgrense: Tillaten for alle.

Lengde: 1 t. 46 min.

Vist på: Opne kinoar.

Geparden Maleika fåri sitt tolvte leveår eit uvanleg stort kull på seks ungar, noko som i seg sjølv er både kjekt og spanande å observera. Jamvel om gepardhoa lever i Masai Mara nasjonalpark, skal det mykje til at ungane veks opp. Maleika må fø både seg sjølv og den diande flokken, og støtt må mora flytta på og forlata dei små for å jakta blant konkurrerande løver og olme bøffelflokkar. Morskapen til Maleika er livet i si råaste form, noko Matto Barfuss freistar å formidla til barn, utan unødig råskap.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Medier

Det Qatar-baserte mediet har dekket krigen i Gaza tett, men nå avslutter de samar­beidet med om lag 20 pressefolk. – Brutalt, sier Sidsel Wold.

Kunst

Lars von Trier har fylt 70, og jubileet markeres med en kunst­ut­stilling på Willumsens Museum – kuratert av filmska­peren selv.

Ny norsk sangbok

For Fawzi Warsame er «Western Union Flows» av Arif Murakami århundrets beste norsk­språk­lige låt.