Anmeldelse

Mister fotfestet halvveis

Satiren i «Madame Bovary» er ikke like virkningsfull når den ikke får frem alvoret den bærer i seg.

FEIL RETNING: I det galgenhumoristiske finnes ikke bare latteren, men også døden, og satiren er ikke like morsom og virkningsfull dersom den ikke også får frem alvoret den bærer i seg, skriver Sandra Lillebø. Her Emilia Roosmann som Madame Bovary. FOTO: SEBASTIAN DALSEIDE, DEN NATIONALE SCENE FEIL RETNING: I det galgenhumoristiske finnes ikke bare latteren, men også døden, og satiren er ikke like morsom og virkningsfull dersom den ikke også får frem alvoret den bærer i seg, skriver Sandra Lillebø. Her Emilia Roosmann som Madame Bovary. FOTO: SEBASTIAN DALSEIDE, DEN NATIONALE SCENE

Den Nationale Scene, Hovedscenen, Bergen

Av: Gustave Flaubert.

Oversatt av: Birger Huse.

Dramatisert av: Melanie Mederlind og Mari V. Kjeldstadli.

Scenografi og kostyme: Judith Philipp. Med: Emilia Roosmann, Jonatan Filip, Sissel Ingri-Tank-Nielsen, Eirik del Barco Soleglad, Sverre Breivik m.fl.

Det er en uvane den norske kultursektoren aldri ser ut til å klare å kvitte seg med: Når verk skrevet på et annet fremmedspråk enn engelsk siteres, benytter man seg verken av originalteksten eller den norske oversettelsen, selv om en slik skulle finnes, men går like til den engelske.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kunst

En «planke­haug» utenfor Telemark Kunst­sen­ter har fått Frp til å se rødt

Film

Mener «Naza»-kritikk bommer: – På tide å snakke om kollektiv skyld

Kulturtirsdag

Også signaturer med profes­sor­tittel og sepa­rat­ut­stilling på Nasjo­nal­mu­seet bak seg kan dukke opp i bitte små kunst­ner­drevne gallerier.