Ungarn

Orbán ute av EU-gruppe

Går mot endelig brudd mellom høyrepartigruppa EPP og ungarske Fidesz:

«FIENDTLIG»: Ungarns statsminister Viktor Orbán har omtalt vedtaket om å kaste partiet hans ut av EPP-gruppa som «en fiendtlig handling mot Fidesz og våre velgere». FOTO: EMMANUEL DUNAND, AFP/NTB EMMANUEL DUNAND«FIENDTLIG»: Ungarns statsminister Viktor Orbán har omtalt vedtaket om å kaste partiet hans ut av EPP-gruppa som «en fiendtlig handling mot Fidesz og våre velgere». FOTO: EMMANUEL DUNAND, AFP/NTB EMMANUEL DUNAND

Det har lenge vært surt mellom ungarske Fidesz og de andre partiene i partialliansen Det europeiske folkepartiet (EPP). Nå er det full skjæring.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Sverige

– Magdalena Andersson kan bli stats­mi­nister, men hun tapte valgkampen, sier Katalys-leder Daniel Suhonen.

Folkerett

Tyskland ber ICJ avvise Nicaraguas anklager om med­virk­ning til folkemord. Både folke­ret­ten og Ortega-regimet er på prøve, mener eksperter.

Usa

Kommer­si­elle selskaper ønsker å utvinne mineraler fra havbunnen. Nå raser det en rettssak som kritikerne mener er en bevisst avled­nings­ma­nøver.