Bøker

FORDI DET VAR ZAZA

Simone de Beauvoir utga aldri romanen «De uadskillelige» om sin døde venn:

TIL DØDEN SKILTE DEM: «De uadskillelige» er basert på historien om Elisabeth Lacoin – kalt Zaza – og Simone de Beauvoir, her i Gagnepan i 1928. Var det en historie om lesbisk kjærlighet? Nei, mener Toril Moi. – Hva er et dypt vennskap? Jo, det er kjærlighet. FOTO: ASSOCIATION ÉLISABETH LACOIN, L’HERNE TIL DØDEN SKILTE DEM: «De uadskillelige» er basert på historien om Elisabeth Lacoin – kalt Zaza – og Simone de Beauvoir, her i Gagnepan i 1928. Var det en historie om lesbisk kjærlighet? Nei, mener Toril Moi. – Hva er et dypt vennskap? Jo, det er kjærlighet. FOTO: ASSOCIATION ÉLISABETH LACOIN, L’HERNE

Da Simone de Beauvoir utga den selvbiografiske boka «En veloppdragen ung pikes erindringer» i 1958, hadde venninna Zazas vært død i tre tiår. Beauvoir avslutter boka med setningen: «Jeg tenkte lenge at jeg hadde betalt for min frihet med hennes død.»

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturtirsdag

I 2026 skal arkitektur gjenbrukes. Enten det gjelder banker, posthus eller indu­stri­an­legg, har kunstnerne årevis med relevant erfaring.

Bøker

Hvem som utpekes til ny for­lags­sjef, blir avgjørende for om Amedi­a­stif­telsen lykkes med Aschehoug, ifølge Trond Andreassen.

Teater

Teater­kri­ti­kerne refset timingen for forestil­lingen «Sønnen» om Marius Borg Høiby. Nå slår teaterfolk tilbake.