Eu

Vaksineplan slår sprekker

Treig vaksineutrulling i EU skaper misnøye

Stadig flere EU-land tar nå egne grep

SOLOLØP: Ungarns stats­minister Viktor Orbán får den kinesiske vaksinen Sino­pharm. Ungarn har som eneste EU-land godkjent og kjøpt vaksiner fra både Russland og Kina, og nå følger flere land etter. FOTO: SKJERMDUMP FRA VICTOR ORBÁNS FACEBOOKPROFIL, AP/NTB SOLOLØP: Ungarns stats­minister Viktor Orbán får den kinesiske vaksinen Sino­pharm. Ungarn har som eneste EU-land godkjent og kjøpt vaksiner fra både Russland og Kina, og nå følger flere land etter. FOTO: SKJERMDUMP FRA VICTOR ORBÁNS FACEBOOKPROFIL, AP/NTB

Tilliten til EUs vaksinesystem har fått seg noen trøkker den siste tida. Det begynte på søndag forrige uke, da Ungarns statsminister Victor Orban la ut et bilde av at han var blitt vaksinert med den kinesiske vaksinen Sinopharm. Landet er det eneste i EU som har godkjent den. Samtidig klargjorde Ungarn at de også ville gå til innkjøp av flere doser av den russiske Sputnik V-vaksinen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Analyse

Forføres Bernie Sanders av sci-fi-eventyret til Sam Altman?

Europa

Alternativ for Tysklands valg­suk­sess i helga røper en dyp splittelse blant Europas ytre høyre-partier.

Reportasje

De siste dagene har frontlinja rundt det omstridte høyde­draget Ali al-Taher i Sør-Libanon rykket nærmere. Mange som hadde vendt tilbake hit, flykter nå på nytt.