Krisestøtte

Går ut av landet

Sender korona-krisestøtte til nederlandsk skipsverft:

NEST BILLIGST: Fitjar Mekaniske Verksted i Sunnhordland leverte et tilbud om å bygge skip for Havforskningsinstituttet som var 22 millioner dyrere enn det nederlandske verftet som vant anbudsrunden.FOTO: GUNNAR WIEDERSTRØM Gunnar WiederstrømNEST BILLIGST: Fitjar Mekaniske Verksted i Sunnhordland leverte et tilbud om å bygge skip for Havforskningsinstituttet som var 22 millioner dyrere enn det nederlandske verftet som vant anbudsrunden.FOTO: GUNNAR WIEDERSTRØM Gunnar Wiederstrøm

Havforskningsinstituttet fikk i fjor høst 110 millioner kroner i ekstraordinær korona-bevilgning for å framskynde planen om å få bygd et nytt forskningsfartøy. Regjeringen var klar på at norsk skipsindustri trengte oppdrag. Men oppdraget gikk til et nederlandsk skipsverft, meldte VG i går.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Kommunemåling

Frp og Høyre får til sammen 47,9 prosent på menings­må­lingen for kommune­valget. Makta skal brukes til å fjerne eien­doms­skatten, forteller Frp-topp i Birkenes.

Barnevern

Da politiet gransket straffe­his­to­rikken til ansatte i barne­verns­sel­skapet Bevisstung, fant de flere alvorlige lovbrudd som ikke ble fanget opp av politi­at­tes­tene.

Meiningsmåling

Frp går inn i hausten med si beste måling nokon sinne. Høgre har aldri vore så upopulære som no.