Dagboka

Rune

  • Eg var aldri eit stort fotballtalent. Eg hadde god kondisjon og fart, men det var det. Eg sprang opp og ned høgresida med dårleg ballkontroll frå backposisjonen min. Kanskje andre sportar der kondisjon og fart var det einaste viktige, ville vore meir rett å satse på, men det er seint å tenkje på no. Som ung hadde eg ein trenar som sette pris på innsats og hardt arbeid, sjølv om ein var blotta for talent. Han viste glede då vi vann, omsorg då vi tapte, og han kjefta oss huda full då vi trong og fortente det. Viktigast av alt: Dei som ikkje hadde svarte fotballsko, fekk straffetrening.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Dagboka

VM-drakt

Har du fått med deg at Norge skal til fotball-VM? Det har riksantikvaren. I BT kan en lese at riksantikvar Hanna Geiran skryter av hjemmedrakta som skal pryde herrelandslaget under mesterskapet i Amerika. For mønsteret på drakta er inspirert av utsmykkingen på Urnes stavkirke i Luster. Så har draktdesign også vekt litt kritikk. En kan først notere seg at den blå stripa ikke er dobbelt så stor som den hvite. Dette er mindre kritikkverdig, kan en si. Det som kanskje ser rart ut, er at bortedrakta virker å være inspirert av et av rikets største eksportprodukt, nemlig olja.

-2,7 øre

I disse dager er det ingen i Nord-Norge som klager på strømprisen, med unntak av kraftverkene og de som eier dem. I går var gjennomsnittsprisen i landsdelen minus 2 øre per kilowattime. Jo da, du leste riktig, det står minus foran. Her i min lille bygd innerst i en lang fjord helt vest i Finnmark var prisen i går minus 2,7 øre. Det betyr selvsagt ikke gratis strøm, siden nettavgift, moms og leverandørens påslag kommer i tillegg. Men billig strøm er det.

Vekst

Mandag starter årets lønnsoppgjør. Man skal være forsiktige med å spå hva lønnsveksten blir, det er mange faktorer å ta hensyn til, og muligheten for å bomme stygt er til stede. En spådom skal jeg like fullt driste meg til å komme med: Konsernsjef Anders Opedal i Equinor kommer til å få solid lønnsvekst i år. Over en million, tør jeg spå. Skal man se framover for å komme med spådommer, kan det lønne seg å kjenne til historien. For Opedals del ser den slik ut: I 2023 tjente han 20,7 millioner. I 2024 økte det med 1,3 millioner.