Ny bok besudler ryktet til populær barne-tv-øy

BARNEDRAP TIL KVELDSGRØTEN

Tikopia. Vi støtte på navnet i kulturseksjonens intervju med Maren Uthaug tidligere denne uka. Forfatteren er aktuell med «Ein lykkeleg slutt», en roman om en familie som driver et begravelsesbyrå. Slektas stamfar led skipbrudd i Stillehavet, fortelles det, men berget seg i land på øya Tikopia. Her slo han seg opp som spedbarnsmorder. Øyas folketall måtte nemlig holdes under tusen, og i håndhevingen av ettbarnspolitikken var det ikke noe pjatt om «ring 2» og «tiltaksnivå C», for å si det sånn.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Bøker

Kjennere av feltet mener distri­bu­sjonen av lettleste barnebøker er presset. Skole­bi­blio­tekar ber kommunene ta ansvar.

Arkitektur

Moder­nismen gikk hånd i hånd med industrien, mener arkitekt Ole Lysne. – Nå har det løpt løpsk.

Kunst

Kari Saanum ante ikke hva hun skulle gjøre med mannens verk da han døde. Ansvaret for landets kunst­ne­rarv er pulve­ri­sert, konklu­derer fersk rapport.