Helse

Ut mot «blendahvit» ledelse

Innvandrere rammes hardest i pandemien, men har ingen innflytelse i hånderingen av den:

SMITTEVERN: På Furuset senter i Groruddalen i Oslo delte organisasjonen Likestilling og inkludering ut munnbind tidligere i februar. Noen av bydelene i Groruddalen har slitt med høye smittetall gjennom koronapandemien. FOTO: TOM HENNING BRATLIE Foto: Tom Henning BratlieSMITTEVERN: På Furuset senter i Groruddalen i Oslo delte organisasjonen Likestilling og inkludering ut munnbind tidligere i februar. Noen av bydelene i Groruddalen har slitt med høye smittetall gjennom koronapandemien. FOTO: TOM HENNING BRATLIE Foto: Tom Henning Bratlie

Innvandrere generelt er overrepresentert blant covid-19-tilfellene. Hardest rammet er personer født i Afrika og Asia. De får et mer alvorlig sykdomsforløp og har høyere dødelighet enn norskfødte pasienter, viser en registerbasert studie fra Folkehelseinstituttet publisert i januar.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Barnevern

Med dagens politikk vil det bli mer og mer alvorlig barne- og ungdoms­kri­mi­na­litet om noen år, advarer FO-leder Marianne Solberg.

Diplomati

«På min vakt» beskriver Jens Stol­ten­bergs ti år i Nato. Han skulle gjerne gjort to ting annerledes.

Arbeidsliv

Måløy på Vestlandet vil ha søn­dags­åpne butikker når de får cruiseskip på visitt. Det sier regje­ringen nå nei til.