Kunst

Det er ingen skam å si nei

Den norske stat skuslet bort muligheten til å bli en betydelig aktør i kunstmarkedet på 1980-tallet, mener professor Jan Brockmann.

PRIVATISERING: Med promiller av statsbudsjettet kunne Norge blitt en betydelig aktør i kunstmarkedet allerede på 1980-tallet, mener kunstformidler Jan Brockmann. I stedet er kjøp av kunst blitt overlatt til private. Hanne Marie Lenth SolbøPRIVATISERING: Med promiller av statsbudsjettet kunne Norge blitt en betydelig aktør i kunstmarkedet allerede på 1980-tallet, mener kunstformidler Jan Brockmann. I stedet er kjøp av kunst blitt overlatt til private. Hanne Marie Lenth Solbø

Om alt går etter planen, vil det nye Nasjonalmuseet omsider åpne dørene i 2022. Da vil det ha gått nesten tjue år siden Arkitekturmuseet, Kunstindustrimuseet, Museet for samtidskunst, Nasjonalgalleriet og Riksutstillinger ble konsolidert, og fjorten år siden Stortinget vedtok å samle de fem museene under ett tak på Vestbanetomta i Oslo. Nasjonalmuseet blir med det Norges største kulturbygg, med en kostnadsramme på over 6 milliarder kroner.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kunst

Kunst

Munch på tegne­lof­tet

Ved hjelp av kunstig intelligens har Munchmuseet laget dataspill av tegningene til Edvard Munch. Har det noe for seg, eller er det en gimmick?

Anmeldelse

I dyrenes rike

Lillebet Foss’ kunst og liv var begge alt annet enn gjennomsnittlige.

Kunst

Atmosfæren på 1030 hekto­pas­cal

Ludvig Eikaas og Harald Lyche er visst ikke så ulike likevel.