Intervju

Pophåp på ny

Strekker stjernesiktet: Ary føler seg omsider klar for det artistlivet alle rundt henne så for seg vinteren for fem år siden.

GOD NOK: Ary er ute av sin selvpålagte førtids-pop-pensjon. Foto: Tom Henning BratlieGOD NOK: Ary er ute av sin selvpålagte førtids-pop-pensjon. Foto: Tom Henning Bratlie

I 2016 var Ariadne Loinsworth det nye norske pophåpet. Under artistnavnet Ary toppet hun Musikknyheters årlige kåring over hvem bransjen har mest tro på, hun spilte på Bylarm, Slottsfjell og Øya, hadde en mini-hit med «Higher» og stod bak vignettlåten til NRK-serien «Nobel». Etter fire singler og utallige festivaler, ble det stille fra Ary – frem til juni i fjor. Da kom singelen «Oh My God», mens hun i september slapp «Angels». Nå er hun ute med singelen og videoen «Moth to a Flame».

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Musikkmagasinet

Festival

Byen uten tidevann

Ringrever og ungsauer spiller side om side i Egersund.

Boks

Spenstige symfonier

Bohuslav Martinůs særegne neo­­­klassisisme bør inn på standardrepertoaret.

Kommentar

De uavhengige

For første gang på fem år presenterte IFPI Norge denne måneden salgsstatistikk for den norske plateindustrien i perioden 2020–2025. I 2025 ble det i Norge omsatt innspilt musikk for 1,5 milliarder kroner, noe som er en oppgang 3,8 prosent fra 2024. Men det er ingen grunn til å sprette sjampanjen. Som det ble poengtert i forrige ukes Musikkmagasinet, fortsetter andelen norskeide innspillinger av totalmarkedet å krympe. Disse omsatte for 266 millioner kroner i 2025 – 17,8 prosent av totalen, og ned 7,7 prosent fra 2024. I perioden 2022–2025 har markedet for innspilt musikk vokst fra 1,27 til 1,5 milliarder, mens norskeide innspillinger som helhet ikke har tatt del i denne veksten. Det kan knappest betegnes som konjunktursvingninger – det er heller en strukturendring.