Vaksine

Tror det drøyer

FHI ser ikke for seg at tiltakene kan lempes på lenge:

LANGSOMME STIKK: Sykepleier Karine Vinje (t.v.) setter siste sprøyte av første dose koronavaksine til de 24 beboerne ved Kystad helse- og velferdssenter i Trondheim. Så langt har svært få nordmenn fått den andre dosen. Frida Holsten GullestadLANGSOMME STIKK: Sykepleier Karine Vinje (t.v.) setter siste sprøyte av første dose koronavaksine til de 24 beboerne ved Kystad helse- og velferdssenter i Trondheim. Så langt har svært få nordmenn fått den andre dosen. Frida Holsten Gullestad

Mandag kom regjeringen med oppmykninger i koronatiltakene. Erna Solberg har sagt at hun tror på en mer normal sommerferie, og at vi sannsynligvis kan reise til flere land i Europa, fordi stadig flere har fått vaksine både hjemme og ute.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Klima

I dag tillater Norge bare fangst av vågehval, men det vil Måsøy-ordfører Ingrid Majala ha slutt på. Hun vil åpne for fangst av knølhval på 30 tonn, men regje­ringen er skeptisk.

Kraft

Regje­ringens første forslag til regulering av datasentre kommer i slutten av 2027. Innen den tid kan nye datasentre sluke 60 prosent av kraft­over­skuddet, viser tall fra Statnett.

Arbeidsliv

Det er ikke lov å innføre et krav om tariff­av­tale på offentlige prosjekter innenfor EØS-reglene, mener regje­ringen. Den konklu­sjonen vil Rødt utfordre på Stortinget.