Bøker

Møter familiene

Gyldendal er i samtaler med etterkommere som har truet med rettssak:

OMSTRIDT: Marte Michelets bok om hjemmefronten har skapt reaksjoner. Nå har Gyldendal vært i møte med etterkommerne etter motstandsfolkene som blir omtalt i boka. FOTO: JOHN TRYGVE TOLLEFSEN John Trygve TollefsenOMSTRIDT: Marte Michelets bok om hjemmefronten har skapt reaksjoner. Nå har Gyldendal vært i møte med etterkommerne etter motstandsfolkene som blir omtalt i boka. FOTO: JOHN TRYGVE TOLLEFSEN John Trygve Tollefsen

I fjor blåste det friskt rundt Marte Michelets bok «Hva visste hjemmefronten?» fra 2018. Det sentrale poenget i boka, som kom ut på forlaget Gyldendal, er at både motstandsfolk og historikere har dysset ned vesentlig informasjon om deportasjonen av norske jøder i november 1942.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Medier

Siv Juvik Tveitnes og resten av ledelsen i Schibsted tjente totalt 67 millioner kroner i 2025. ­– Urett­fer­dig, sier klubbleder.

Sommerlektyre

Ap-politiker Agnes Nærland Viljugrein leser helst bøker om folk som har det litt tøft – og forsøker å kople av med kjærlig­heten.

Bøker

Norske forfattere er brukt for å trene Metas KI-modell. Ingen er mer populær enn Margit Sandemo.