Analyse

Varselrop mot etnisk vold

FN-alarm over massakrer og overgrep

Nytt valg skal avholdes i juni

VOLDELIG: 22 år gamle Abrahaley Minasbo, som er etnisk tigray fra Mai-Kadera i Etiopia, viser sårene han fikk etter å ha blitt angrepet med macheter av en regjerings-alliert milits. Bildet er tatt i desember et flyktningmottak i Sudan. FOTO: NARIMAN EL-MOFTY, AP/NTB Nariman El-MoftyVOLDELIG: 22 år gamle Abrahaley Minasbo, som er etnisk tigray fra Mai-Kadera i Etiopia, viser sårene han fikk etter å ha blitt angrepet med macheter av en regjerings-alliert milits. Bildet er tatt i desember et flyktningmottak i Sudan. FOTO: NARIMAN EL-MOFTY, AP/NTB Nariman El-Mofty

Det er gått over en måned siden ledelsen i Tigrayfolkets frigjøringsfront (TPLF) flyktet fra Mekele, hovedstaden i regionen Tigray, og den etiopiske regjeringshæren jakter fortsatt på den.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Colombia

I dag overtar ytre høyres Abelardo de la Espriella presi­dent­em­betet i Colombia. Unge kolom­bi­anske aktivister på venstre­sida frykter for framtida.

Midtøsten

Det er isfront mellom USAs nærmeste allierte i Midtøsten: Israel og Nato-landet Tyrkia. En ny kald krig vokser fram i regionen, ifølge statsviter Stig Jarle Hansen.

Argentina

Tusenvis raser mot president Javier Mileis lovforslag som vil gjøre det enklere for uten­lands­ke investorer å kjøpe argentinsk land – og åpne for brann som virke­mid­del for eien­doms­spe­ku­la­sjon.