Kringla HeimsinsMiddelalder

En priors klagesang

TORRI DI CORSO: Restene av to av Corso Donatis tårn. Corso ledet byen i tiden Dino Compagni skrev om, og han beskrev ham som den verste skurk. FOTO: WIKIMEDIA COMMONS TORRI DI CORSO: Restene av to av Corso Donatis tårn. Corso ledet byen i tiden Dino Compagni skrev om, og han beskrev ham som den verste skurk. FOTO: WIKIMEDIA COMMONS

Firenzes historie forbindes med Machiavelli, men byen hadde mange andre gode historikere. En av dem er Dino Compagni, en av de seks priorene som styrte Firenze rundt 1300. Dinos beretning gir et unikt nærbilde av dagliglivet i en renessanseby.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Analyse

En vill og skremmende historie har gått sin seiersgang. Er Bernie Sanders en nyttig idiot?

Serie

Sterk, mørk og voldsom serie ser på overgrep og traumer med nye øyne.

Tyskland

AFD går til angrep på «antitysk kultur» og truer med å ta stats­støt­ta fra insti­tu­sjoner som ikke føyer seg. Men teater­sjefen i Magdeburg vil holde på som før.