Kulturuka

Når telling blir det som teller

Kulturfeltet har gjort målstyring til sin egen verdi.

Nationaltheatrets årsmelding er en eneste lang rekke med tall. Her er Jan Gunnar Røise i høstens oppsetning av «Den kaukasiske krittringen». FOTO: ØYVIND EIDE Nationaltheatrets årsmelding er en eneste lang rekke med tall. Her er Jan Gunnar Røise i høstens oppsetning av «Den kaukasiske krittringen». FOTO: ØYVIND EIDE

Kulturlivet har forandret seg. Jeg vet det har skjedd, men i lang tid har jeg ikke kunnet redegjøre for hvorfor eller hvordan. Jeg har skyldt på regjeringen, på internett, på at vinteren er lang og mørk, på nyliberalisme, på kulturimport. Slike overordnede anklager er gode å lire av seg, uten at de bringer med seg større forståelse av den grunn.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Bøker

Er bokloven bare til pynt? spør daglig leder i Tekstall­men­ningen

Medier

Strømbrudd, hacking eller IT-kollaps: Sånn håndterer mediene sine verste mareritt.

Ideer

En ny tysk bok forteller om en lite påaktet skrive­tra­di­sjon: popjour­na­lis­tikken. Også her til lands er kultur­fe­no­menet ufortjent usynlig.