Kulturuka

Når telling blir det som teller

Kulturfeltet har gjort målstyring til sin egen verdi.

Nationaltheatrets årsmelding er en eneste lang rekke med tall. Her er Jan Gunnar Røise i høstens oppsetning av «Den kaukasiske krittringen». FOTO: ØYVIND EIDE Nationaltheatrets årsmelding er en eneste lang rekke med tall. Her er Jan Gunnar Røise i høstens oppsetning av «Den kaukasiske krittringen». FOTO: ØYVIND EIDE

Kulturlivet har forandret seg. Jeg vet det har skjedd, men i lang tid har jeg ikke kunnet redegjøre for hvorfor eller hvordan. Jeg har skyldt på regjeringen, på internett, på at vinteren er lang og mørk, på nyliberalisme, på kulturimport. Slike overordnede anklager er gode å lire av seg, uten at de bringer med seg større forståelse av den grunn.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Film og tv

Antallet norske drama­pro­duk­sjoner har falt med 60 prosent på tre år. – Mange i bransjen går ledig, sier regissør Eirik Svensson.

På tampen

Jason Arday og Morrissey: politiske fiender i et skjebne­fel­les­skap.

Ny norsk sangbok

Forfatter April Alexan­ders­dottir mener «Om igjen» fra bergens­bandet Razika er århundrets beste norske låt.