Kulturuka

Når telling blir det som teller

Kulturfeltet har gjort målstyring til sin egen verdi.

Nationaltheatrets årsmelding er en eneste lang rekke med tall. Her er Jan Gunnar Røise i høstens oppsetning av «Den kaukasiske krittringen». FOTO: ØYVIND EIDE Nationaltheatrets årsmelding er en eneste lang rekke med tall. Her er Jan Gunnar Røise i høstens oppsetning av «Den kaukasiske krittringen». FOTO: ØYVIND EIDE

Kulturlivet har forandret seg. Jeg vet det har skjedd, men i lang tid har jeg ikke kunnet redegjøre for hvorfor eller hvordan. Jeg har skyldt på regjeringen, på internett, på at vinteren er lang og mørk, på nyliberalisme, på kulturimport. Slike overordnede anklager er gode å lire av seg, uten at de bringer med seg større forståelse av den grunn.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Kultur

Medier

Det gjensto bare å signere den nye tariff­av­talen, trodde Norsk Journa­listlag. Nå må de i stedet møte Virke hos Riksmek­leren.

Historie

Om noen år vil alle som selv opplevde andre ver­dens­krig, være borte. Hvordan vil fortel­lingen om krigen se ut da?

Kulturuka

Er bokbålenes tidsalder tilbake?