Bøker

Deler ikke på julegavene

Julehefter og andre antologier selger godt i julestria, men bidragsyterne får ikke mer betalt av den grunn:

SALGSSUKSESS: Bidragsytere til bestselgeren «Juleroser», redigert av Herborg Kråkevik, får et engangshonorar i stedet for royalty. Dermed kan forfatterne gå glipp av potensielt høye inntekter. FOTO: FRODE HANSEN, VG Frode HansenSALGSSUKSESS: Bidragsytere til bestselgeren «Juleroser», redigert av Herborg Kråkevik, får et engangshonorar i stedet for royalty. Dermed kan forfatterne gå glipp av potensielt høye inntekter. FOTO: FRODE HANSEN, VG Frode Hansen

Det å gi ut julehefter er blitt en godt etablert tradisjon for mange norske forlag. Det bidrar til å skape julestemning for leserne, men det gir også klingende mynt i kassa til forlagene.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturtirsdag

Også signaturer med profes­sor­tittel og sepa­rat­ut­stilling på Nasjo­nal­mu­seet bak seg kan dukke opp i bitte små kunst­ner­drevne gallerier.

Film

Doku­men­tar­filmen «Naza» hylles verden over. Men svensk kritiker tror antise­mitter gleder seg til å bruke den i propa­gan­daen sin.

Medier

Dårlig nytt for avisa: Fortviler over regje­ringens endringer