Arbeidsliv

Kortere dager i det blå

LO kommer ikke til å arbeide for sekstimers arbeidsdag de nærmeste årene:

TIMER PÅ JOBB: I forbindelse med lønnsoppgjøret møtte vi butikkmedarbeider Charlott Pedersen i Oslo i februar. I tariffavtalen for hennes bransje er nitimersvakter den øvre grensa for arbeidstid. Nå varsler LO at det får bli opp til hvert enkelt tariffoppgjør å gå ned antall timer de ansatte må jobbe. FOTO: CHRISTOPHER OLSSØN Christopher OlssønTIMER PÅ JOBB: I forbindelse med lønnsoppgjøret møtte vi butikkmedarbeider Charlott Pedersen i Oslo i februar. I tariffavtalen for hennes bransje er nitimersvakter den øvre grensa for arbeidstid. Nå varsler LO at det får bli opp til hvert enkelt tariffoppgjør å gå ned antall timer de ansatte må jobbe. FOTO: CHRISTOPHER OLSSØN Christopher Olssøn

Fagforbundets leder Mette Nord var utålmodig på vegne av sekstimersdagen foran LO-kongressen i 2017: «Vi må gå fra forsøk til handling. Vi har derfor foreslått at det fattes et vedtak om at det skal lages en plan for framtidig arbeidstid, hvor vi har som ambisjon at vi kan begynne innfasing av sekstimersdag fra 2021», sa hun til VG.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Arbeidsliv

Kan gå i streik for å sikre tariff­av­tale

Ministernes mester

Jon-Ivar Nygård er samferdsle­mi­nis­teren som lyt avlyse store prosjekt. Kunne han ha fått til meir?

Trygdeskandalen

I vår ble regje­ringen tvunget til å legge fram en hemmelig rapport knyttet til trygde­skan­dalen. Men dokumenter som viser hvordan rapporten ble fulgt opp, holdes fortsatt skjult.