Landbruk

Satser på støt

Nytt, elektronisk gjerde holder beitedyr under kontroll:

FØLGER STRØMMEN: Nå kan det være slutt på at dyrene spiser opp alle jordbæra. Ved bruk av smarttelefon kan man med centimeters nøyaktighet bestemme hvor dyr kan beite og ikke. Geitebonde Kathrin Johansen er blant dem som har tatt i bruk teknologien. Ole Magnus RappFØLGER STRØMMEN: Nå kan det være slutt på at dyrene spiser opp alle jordbæra. Ved bruk av smarttelefon kan man med centimeters nøyaktighet bestemme hvor dyr kan beite og ikke. Geitebonde Kathrin Johansen er blant dem som har tatt i bruk teknologien. Ole Magnus Rapp

Geitene i Misvær i Nordland har allerede lært seg å leve med de usynlige gjerdene. For gårdbrukerne betyr det bedre oversikt over buskapen, og færre utgifter og arbeid på kilometer med fysiske gjerder.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Pride

Pride-arrangøren bruker ekstra penger på sikkerhets­tiltak for at paraden neste uke skal være trygg.

Avgift

Pumpe­pri­sen gjorde eit stort hopp då avgifta på bensin og diesel blei norma­li­sert. For folk flest vil det gå bra, seier ekspertar.

Barnevern

Barne­verns­fore­taket Bevisstung ansatte en person som var løslatt på prøve etter å ha blitt dømt til forvaring for grov vold.