Landbruk

Satser på støt

Nytt, elektronisk gjerde holder beitedyr under kontroll:

FØLGER STRØMMEN: Nå kan det være slutt på at dyrene spiser opp alle jordbæra. Ved bruk av smarttelefon kan man med centimeters nøyaktighet bestemme hvor dyr kan beite og ikke. Geitebonde Kathrin Johansen er blant dem som har tatt i bruk teknologien. Ole Magnus RappFØLGER STRØMMEN: Nå kan det være slutt på at dyrene spiser opp alle jordbæra. Ved bruk av smarttelefon kan man med centimeters nøyaktighet bestemme hvor dyr kan beite og ikke. Geitebonde Kathrin Johansen er blant dem som har tatt i bruk teknologien. Ole Magnus Rapp

Geitene i Misvær i Nordland har allerede lært seg å leve med de usynlige gjerdene. For gårdbrukerne betyr det bedre oversikt over buskapen, og færre utgifter og arbeid på kilometer med fysiske gjerder.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Arbeidsliv

Loko­mo­tiv­fø­rerne sier de streiker for å sikre pauser, beskytte fritida og turnus­ord­ninger. Spekter hevder streiken skyldes urimelige lønnskrav.

Teknologi

Apples nye smart­klok­ke kan ta opp, skrive ned og oppsummere alle samtalene du har. Litt fristende og veldig ubehagelig, mener Christian.

Barnevern

Janne Pedrikke Hamre var insti­tu­sjons­leiar i barne­verns­sel­skapet Næromsorg i fleire månadar, opplyste selskapet til Bufetat. Men Hamre har aldri jobba i selskapet.