Landbruk

Satser på støt

Nytt, elektronisk gjerde holder beitedyr under kontroll:

FØLGER STRØMMEN: Nå kan det være slutt på at dyrene spiser opp alle jordbæra. Ved bruk av smarttelefon kan man med centimeters nøyaktighet bestemme hvor dyr kan beite og ikke. Geitebonde Kathrin Johansen er blant dem som har tatt i bruk teknologien. Ole Magnus RappFØLGER STRØMMEN: Nå kan det være slutt på at dyrene spiser opp alle jordbæra. Ved bruk av smarttelefon kan man med centimeters nøyaktighet bestemme hvor dyr kan beite og ikke. Geitebonde Kathrin Johansen er blant dem som har tatt i bruk teknologien. Ole Magnus Rapp

Geitene i Misvær i Nordland har allerede lært seg å leve med de usynlige gjerdene. For gårdbrukerne betyr det bedre oversikt over buskapen, og færre utgifter og arbeid på kilometer med fysiske gjerder.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Ved veis ende

Kong Harald V var en folkekjær konge, også blant re­pub­li­ka­nere. Vi spurte folk på venstre­sida:1. Hvordan vil du huske kongen?2. Hvorfor har kongen vært så populær blant repub­li­ka­nere og venstre­ra­di­kale?

Eu

Ei fersk EU-måling syner at dei under 30 år er den einaste gruppa der flest vil ha norsk EU-medlemskap.

Arbeidsliv

Grunn­plan­s­nett­verket Pensjon for alle er ikke imponert over LO­­­ledelsens pensjons­for­slag. De mener unge kan få en dårligere ordning.