Landbruk

Satser på støt

Nytt, elektronisk gjerde holder beitedyr under kontroll:

FØLGER STRØMMEN: Nå kan det være slutt på at dyrene spiser opp alle jordbæra. Ved bruk av smarttelefon kan man med centimeters nøyaktighet bestemme hvor dyr kan beite og ikke. Geitebonde Kathrin Johansen er blant dem som har tatt i bruk teknologien. Ole Magnus RappFØLGER STRØMMEN: Nå kan det være slutt på at dyrene spiser opp alle jordbæra. Ved bruk av smarttelefon kan man med centimeters nøyaktighet bestemme hvor dyr kan beite og ikke. Geitebonde Kathrin Johansen er blant dem som har tatt i bruk teknologien. Ole Magnus Rapp

Geitene i Misvær i Nordland har allerede lært seg å leve med de usynlige gjerdene. For gårdbrukerne betyr det bedre oversikt over buskapen, og færre utgifter og arbeid på kilometer med fysiske gjerder.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Kraft

Selv om Norge skulle tråkke inn datasenter-bremsen, kan etable­ringer i nabolan­dene presse opp kraft­pri­sene, ifølge analy­ti­kere.

Ministernes mester

Barne- og fami­lie­mi­nister Lene Vågslid er «tough on crime», men mykere i møte med et egenrådig embetsverk.

Flyktninger

Regje­ringen, Frp og Høyre avviser alle et forslag om at flykt­nin­ger skal få flytte fra boset­tings­kom­munen sin.