Landbruk

Satser på støt

Nytt, elektronisk gjerde holder beitedyr under kontroll:

FØLGER STRØMMEN: Nå kan det være slutt på at dyrene spiser opp alle jordbæra. Ved bruk av smarttelefon kan man med centimeters nøyaktighet bestemme hvor dyr kan beite og ikke. Geitebonde Kathrin Johansen er blant dem som har tatt i bruk teknologien. Ole Magnus RappFØLGER STRØMMEN: Nå kan det være slutt på at dyrene spiser opp alle jordbæra. Ved bruk av smarttelefon kan man med centimeters nøyaktighet bestemme hvor dyr kan beite og ikke. Geitebonde Kathrin Johansen er blant dem som har tatt i bruk teknologien. Ole Magnus Rapp

Geitene i Misvær i Nordland har allerede lært seg å leve med de usynlige gjerdene. For gårdbrukerne betyr det bedre oversikt over buskapen, og færre utgifter og arbeid på kilometer med fysiske gjerder.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Bolig

Fra 1. juli dobles husleia for omsorgs­bo­ligen til Kåre Lindeland, selv om han for et halvt år siden ble lovt at økningen skulle skje gradvis og over lengre tid.

Høyre

Den nyvalgte Høyre­le­deren Ine Eriksen Søreide sier partiet vil diskutere om klima­po­litikk må vike for å løfte forsvars­sek­toren.

Reportasje

Trygde­skan­dalen reiv Paul Martinez’ familie i to. Han vil at staten skal gjøre opp for seg, men blir nektet opp­reis­ning.