Miljø

Marka gror igjen

Det åpne landskapet har forandret seg mest siden 2015:

GROR IGJEN: I sommer var biolog Kristin Sommerseth Johansen på feltarbeid i Alta for å kartlegge den norske naturen for Miljødirektoratets naturindeks. FOTO: OLE MAGNUS RAPP Ole Magnus RappGROR IGJEN: I sommer var biolog Kristin Sommerseth Johansen på feltarbeid i Alta for å kartlegge den norske naturen for Miljødirektoratets naturindeks. FOTO: OLE MAGNUS RAPP Ole Magnus Rapp

Mens beitedyr tidligere forsynte seg av utmarksbeitene og holdt landskapet åpent, satses det nå på intensivt landbruk uten særlig behov for å bruke utmarka. Dette bekymrer både forskere og myndighetene, siden viktig natur forsvinner. Der det tidligere var åpne sletter med en rik flora og insekter, er det nå et ugjennomtrengelig buskas.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Sametinget

Et dramatisk møte førte til mistil­lits­forslag og anklager om hemme­lig­hold. Alle partier må roe gemyttene, oppfordrer jurist og forsker Ande Somby.

Nedrustning

Professor Målfrid Braut-Hegghammer får Ingrid Aunes minnepris for sitt arbeid for kjerne­fy­sisk ikke-spredning og ned­rust­ning.

Barnevern

Hvorfor har regje­ringen brukt over fem år på å skjerpe politi­at­testen for ansatte i barne­ver­net? Det vil ikke justis­mi­nis­teren svare på.