Midtøsten

– Var en gigant

Den britiske utenriksjournalisten Robert Fisk er død:

PÅ BAKKEN: Som utenriksjournalist hadde Robert Fisk en egen evne til å være til stede på bakken i avgjørende øyeblikk. Her er en scene fra dokumentarfilmen «This is not a movie» fra 2019 der Fisk er ved frontlinja i Idlib i Syria. FOTO: KIMSTIM FILMS, COURTESY EVERETT COLLECTION/NTB PÅ BAKKEN: Som utenriksjournalist hadde Robert Fisk en egen evne til å være til stede på bakken i avgjørende øyeblikk. Her er en scene fra dokumentarfilmen «This is not a movie» fra 2019 der Fisk er ved frontlinja i Idlib i Syria. FOTO: KIMSTIM FILMS, COURTESY EVERETT COLLECTION/NTB

Den britiske utenriksjournalisten Robert Fisk befant seg i sitt hjem i Irland da han fredag ble rammet av det som trolig var et hjerneslag. Han ble fraktet til et sykehus i Dublin, der han døde søndag, ifølge avisa The Irish Times. Han ble 74 år gammel.

Utenriks

Unike perspektiver på verden – rett i innboksen

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Usa

«Wis­con­sins Mamdani» Francesca Hong leder klart før dagens primærvalg i den viktige vippe­sta­ten. Etablis­se­mentet i Demo­kra­tene fortviler, og hevder hun svekker partiets vinner­sjanser i høstens mellomvalg.

Belarus

Den nye tilnær­mingen mellom USA og Belarus er ikke et sunn­hets­tegn, men et spill for galleriet, mener sønnen til en frigitt fagfor­enings­leder. Fortsatt sitter nærmere 1000 fengslet på tvilsomt grunnlag.

Analyse

Ven­strei­kon. Trumps nemesis. Gazas venn. Europas røde Orbán.