Analyse

En varslet matkrise

Advarslene om en matvarekrise i kjølvannet av koronakrisa blir stadig flere:

SELVDYRKA: Ei jente holder opp en reddikbunt i en lokal grønnsakshage i kommunen El Paisnal i El Salvador. Der har flere begynt å dyrke lokalt for å sikre mattilgangen og unngå de høye matvareprisene på grunn av korona-pandemien. © FOTO: MARVIN RECINOS, AFP/NTB MARVIN RECINOSSELVDYRKA: Ei jente holder opp en reddikbunt i en lokal grønnsakshage i kommunen El Paisnal i El Salvador. Der har flere begynt å dyrke lokalt for å sikre mattilgangen og unngå de høye matvareprisene på grunn av korona-pandemien. © FOTO: MARVIN RECINOS, AFP/NTB MARVIN RECINOS

Lønnsinntektene har falt med over 10 prosent på verdensbasis i løpet av årets ni første måneder, viser en oversikt fra Den internasjonale arbeidsorganisasjonen (Ilo) i Genève. De har beregnet tapet til 3,5 billioner dollar, eller 5,5 prosent av verdens bruttonasjonalprodukt (BNP).

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Vestbredden

Boset­ter­volden på Vest­bred­den økte kraftig denne helga, samtidig som Israel utvider okku­pa­sjonen. En palestinsk menneske­ret­tig­hets­forsker beskriver utvik­lingen som en ny «kata­strofe».

Jemen

Angriper saudisk oljeanlegg: – Inflasjon er det mektigste våpenet i houthienes arsenal

Analyse

I bytte mot «et bra nettverk» jobber frivillige gratis på det svenske stats­mi­nis­ter­parets gods