Urfolk

Skolen visket ut samefolket

Internatskoler var statens redskap for å fjerne det samiske:

MINNER FRA SKOLETIDA: Kim Gøran Pedersen var elev på statsinternatet i Øksfjordbotn i Loppa kommune. Her er han tilbake i klasserommet i skoleinternatet som i dag står tomt og delvis er rasert av pøbel. Skoleinternatet var blant flere institusjoner som ble målrettet brukt for å få samene til «å bli norske». Her var det internatskole for Loppa fra 1914. Dagens bygg, fortsatt det største i kommunen, ble reist i 1960 og var i bruk til 1980. MINNER FRA SKOLETIDA: Kim Gøran Pedersen var elev på statsinternatet i Øksfjordbotn i Loppa kommune. Her er han tilbake i klasserommet i skoleinternatet som i dag står tomt og delvis er rasert av pøbel. Skoleinternatet var blant flere institusjoner som ble målrettet brukt for å få samene til «å bli norske». Her var det internatskole for Loppa fra 1914. Dagens bygg, fortsatt det største i kommunen, ble reist i 1960 og var i bruk til 1980.

Norske myndigheter så den samiske befolkningen som en problem, og via ulike metoder fikk samene ikke noe valg: De måtte slutte å være samer. Dette rammet spesielt kystbefolkningen, sjøsamene.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Arbeidsliv

Innelåste arbeidere, seks euro i timelønn og vaskebøtte som personal­toalett: Her er LOs villeste historier etter 40 år med sommer­pa­trulje.

Arbeidsliv

Regje­ringens forsøk på å regulere taxi­bran­sjen har gjort vondt til verre, sier sjåfører. Nå ber de om hjelp til å tøyle Uber og Bolt.

Kriminalitet

Pride­ge­neral Vilje Augustin Juvskås i Vinje fikk garasjen påtent, i det politiet mistenker er hatkri­mi­na­litet. – Vanskelig å akseptere, sier Juvskås.