Mali

Det glemte bakteppet

Krisa i Mali er en av mange etterdønninger etter Libya-krigen i 2011:

TUAREG-TERRITORIUM: En mann vifter med flagget til Den nasjonale bevegelsen for frigjøringen av Azawad (MNLA) i Kidal, nord i Mali, i 2013. Året før erklærte MNLA en egen stat i Nord-Mali. FOTO: AFP/NTB SCANPIX KENZO TRIBOUILLARDTUAREG-TERRITORIUM: En mann vifter med flagget til Den nasjonale bevegelsen for frigjøringen av Azawad (MNLA) i Kidal, nord i Mali, i 2013. Året før erklærte MNLA en egen stat i Nord-Mali. FOTO: AFP/NTB SCANPIX KENZO TRIBOUILLARD

I dag har opposisjonen i Mali planlagt massemønstringer til støtte for kuppet som tvang president Ibrahim Boubacar Keita til å trekke seg tirsdag. Soldater hadde da tatt Keita og statsminister Boubou Cisse til fange etter et mytteri på en base 15 kilometer utenfor hovedstaden Bamako.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Analyse

En diplo­matisk splid er i ferd med å føre til et større brudd.

Analyse

Abdul El-Sayed er lege, kapitalist, «kom­mu­nist» og «ter­ro­rist».

Intervju

Den russiske journa­listen Leonid Ragozin mener beslut­ningen om å kaste ham ut av Latvia er politisk – og bør være et varsko for Europa.