Dagboka

Pod-mani

  • Jeg abonnerer på 50 podkaster og er fullstendig avhengig. De fleste inneholder smarte folk som prater om politikk og nyheter i inn- og utland. Seks av dem må jeg få med meg hver dag. Det tar mye tid, men jeg ville ikke bytta det vekk mot noe.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Dagboka

Flere bo­steds­løse i Norge

Over 4197 personer var i 2025 bostedsløse. Halvparten av disse bor i Norges største byer som Oslo, Bergen, Trondheim og Stavanger. Dette viser nye tall fra by-og regionforskningsinstituttet Nibr, som gjennomførte kartleggingen på oppdrag fra Husbanken. Samtidig er det færre unge enn før som ikke har et sted å bo. ©NTB.

Folkelig

For 25 år siden var det et parti som fikk åtte prosent av stemmene i skolevalget, som hadde som sin hovedkampsak at alt skulle bestemmes gjennom folkeavstemninger. Men Det Politiske Parti fikk bare 0,8 prosent i det faktisk valget, og ble kjapt nedlagt. Kanskje like greit. Men folkeavstemninger, derimot, det har det faktisk vært en god del av. Noen tenker kanskje på EF/EU-avstemningene, men de er unntaket, for de er nasjonale. Det er lokalt det skjer. Fra 1970 til 2025 har det vært hele 992 folkeavstemninger lokalt, forteller Statistisk sentralbyrå oss.

Go’foten

Go’fot-teorien er noe enhver trønder har hørt om i enten konfirmasjoner eller politiske debatter. Den stammer fra den legendariske fotballtreneren til Rosenborg fotballklubb, Nils Arne Eggen. Teorien er enkelt forklart at en skal spille hverandre gode på et lag, at en skal sentre ballen til medspillernes go’fot. Teorien er i grunnen umulig å ikke ha blitt introdusert for som trønder, og den skal motivere alle og enhver til samhold og god stemning. En skulle tro denne ledelses- og samhandlingsfilosofien i hvert fall gjennomsyret Eggen selv. Svaret «æ bestemt oss», på spørsmål på hvorfor RBK gjorde det så dårlig på bortekamper på 1990 tallet, føler jeg er nesten mer representativt. «Éin må bestæm.