Usa

– DE HAR IKKE LÆRT

Endrer ikke Demokratene kurs, vil farligere høyrekrefter enn Trump vinne makt i USA, tror Thomas Frank.

FORUTSEENDE: Forfatter og journalist Thomas Frank var en av de få som tidlig forsto at Donald Trump hadde en god sjanse til å vinne presidentvalget i 2016. Nå håper han at pandemihåndteringen vil felle ham. Her er Frank fotografert ved et norgesbesøk i 2017. FOTO: TOM HENNING BRATLIE Tom Henning BratlieFORUTSEENDE: Forfatter og journalist Thomas Frank var en av de få som tidlig forsto at Donald Trump hadde en god sjanse til å vinne presidentvalget i 2016. Nå håper han at pandemihåndteringen vil felle ham. Her er Frank fotografert ved et norgesbesøk i 2017. FOTO: TOM HENNING BRATLIE Tom Henning Bratlie

I et stadig mer panikkfylt USA, der Donald Trumps håndtering av koronapandemien har bidratt til den verste økonomiske krisa siden 1930-tallet, kom forfatteren Thomas Frank nylig hjem til Washington DC etter et familiebesøk i Kansas. Der er flere av hans gamle fars venner blant de over 170.000 amerikanere som har dødd av viruset.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Spania

Spanias liberale innvand­rings­po­li­tikk, Vest-Sahara, Israel og USA. Teorier om årsaken florerer etter at 60.000 migranter krysset grensa fra Marokko til Spania.

Krigen i ukraina

Nærmere 27.000 ikke-russere har blitt rekruttert til Russlands front i Ukraina, noen med løfte om en vanlig jobb. Mange kommer aldri hjem igjen.

Sudan

Vestens økonomiske interesser i De forente arabiske emirater har bidratt til å holde borger­krigen i Sudan i gang, ifølge utvik­lings­forsker Gunnar Sørbø.