Kronikk

Vi lever i konstant frykt

Uigurer blir overvåket og trakassert av kinesiske myndigheter – selv utenfor Kinas grenser.

UNDERTRYKT: Uigurene er blant de innvandringsgruppene som opplever mest press og kontroll fra opprinnelseslandet. Her en demonstrant med en maske med fargene til Øst-Turkestans flagg foran det kinesiske konsulatet i Istanbul 5. juli 2018. FOTO: OZAN KOSE, AFP PHOTO / SCANPIX OZAN KOSEUNDERTRYKT: Uigurene er blant de innvandringsgruppene som opplever mest press og kontroll fra opprinnelseslandet. Her en demonstrant med en maske med fargene til Øst-Turkestans flagg foran det kinesiske konsulatet i Istanbul 5. juli 2018. FOTO: OZAN KOSE, AFP PHOTO / SCANPIX OZAN KOSE

Uigurenes situasjon i Øst-Turkestan har vært mye omtalt i mediene. I mange år har denne minoritetsgruppen vært utsatt for brutal forfølgelse gjennom systematisk undertrykkelse, massefengsling og trakassering, både i og utenfor Kina. De kinesiske myndighetene har lenge drevet med masseovervåking av den uiguriske befolkningen, og mange lever i konstant frykt. Uigurene i Øst-Turkestan blir vilkårlig arrestert og fengslet i det myndighetene kaller «politiske omskoleringsleirer», som i virkeligheten er konsentrasjonsleirer, mens uigurene som befinner seg utenfor Øst-Turkestan (hjemlandet) blir trakassert og overvåket.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kronikk

Regje­ringens boset­terlov fremstår som handle­kraf­tig, men kan i verste fall svekke Norges linje mot Israels folke­retts­brudd.

De siste uten­lands­ke inves­to­rene trekker seg nå ut av det kon­kurs­boet Cuba er blitt. Ameri­ka­nerne plyndrer restene.

Et KI-våpen har trolig drept sivile i krig. Hva kan lille Norge gjøre med det? En god del, om vi vil.