Kronikk

Vi lever i konstant frykt

Uigurer blir overvåket og trakassert av kinesiske myndigheter – selv utenfor Kinas grenser.

UNDERTRYKT: Uigurene er blant de innvandringsgruppene som opplever mest press og kontroll fra opprinnelseslandet. Her en demonstrant med en maske med fargene til Øst-Turkestans flagg foran det kinesiske konsulatet i Istanbul 5. juli 2018. FOTO: OZAN KOSE, AFP PHOTO / SCANPIX OZAN KOSEUNDERTRYKT: Uigurene er blant de innvandringsgruppene som opplever mest press og kontroll fra opprinnelseslandet. Her en demonstrant med en maske med fargene til Øst-Turkestans flagg foran det kinesiske konsulatet i Istanbul 5. juli 2018. FOTO: OZAN KOSE, AFP PHOTO / SCANPIX OZAN KOSE

Uigurenes situasjon i Øst-Turkestan har vært mye omtalt i mediene. I mange år har denne minoritetsgruppen vært utsatt for brutal forfølgelse gjennom systematisk undertrykkelse, massefengsling og trakassering, både i og utenfor Kina. De kinesiske myndighetene har lenge drevet med masseovervåking av den uiguriske befolkningen, og mange lever i konstant frykt. Uigurene i Øst-Turkestan blir vilkårlig arrestert og fengslet i det myndighetene kaller «politiske omskoleringsleirer», som i virkeligheten er konsentrasjonsleirer, mens uigurene som befinner seg utenfor Øst-Turkestan (hjemlandet) blir trakassert og overvåket.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Kronikk

Indias stats­mi­nister Narendra Modi dyrker rollen som sterk mann. Dermed blir han også et lett offer for folke­vil­jens luner.

Donald Trump og mine­ral­sel­skapet TMC har funnet et juridisk smutthull i forvalt­ningen av inter­na­sjo­nale havområder.

Ledelsen i Norges Bank begikk et grovt landssvik under andre ver­dens­krig.