Singelserie

Skarpere lutra

Young Hoel: Er alias eller banner når nordnorsk rapnestor vender tilbake.

«BALSAM» FOR ØRE OG ØYNE: Dokumentarklipp av Tromsøs MC-miljø fra NRKs ungdomsmagasin Flimra resirkuleres og klippes om i visualiseringen av Oters låt «Balsam», nesten som et speilbilde av hvor effektivt den stilsikre beaten blander samplede snutter med subtilt smarte instrumentpålegg. FOTO: SKJERMDUMP «BALSAM» FOR ØRE OG ØYNE: Dokumentarklipp av Tromsøs MC-miljø fra NRKs ungdomsmagasin Flimra resirkuleres og klippes om i visualiseringen av Oters låt «Balsam», nesten som et speilbilde av hvor effektivt den stilsikre beaten blander samplede snutter med subtilt smarte instrumentpålegg. FOTO: SKJERMDUMP

Oter

240/Køben og London/Flyboyz/Balsam/Glasshaus/Alcatrazz

Album

It’s Gonna Happen

For å bli litt meta: Vi er i en situasjon der norsk rapmusikk, og rapmusikk generelt, daglig og ukentlig flommer over av ungt talent som titt og ofte tar steget fra delingsplattformer til offisielle lister på rekordtid. Så hvorfor rydde spalteplass til seks låter lagt ut på Youtube i god tid før sommeren, av en godt voksen rapper som sist ga lyd fra seg i 2014, og der det i skrivende stund fortsatt kun er to av låtene som har bikka beskjedent tresifret antall avspillinger på plattformen?

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Musikkmagasinet

Kommentar

Suno, fornuft

I KI-søksmålenes tid beskytter ikke jussen mot ubehaget.

Kommentar

Live-nasjonen

Igjen diskuteres de høye billettprisene. Denne gangen er det i forbindelse med Karpes planlagte avskjedskonserter i Oslo Spektrum sommeren 2028. Skal du på konsert på de større arenaene i Norge, må du nemlig ut med flere tusen kroner. I forlengelse av diskusjonen ligger også Live Nation og Ticketmasters monopol-liknende markedsmakt, som intensiverer pengegaloppen. Etter at Live Nation tidligere i år ble dømt for monopolvirksomhet i USA, melder spørsmålet seg også her hjemme: Hva skjer når få aktører styrer så store deler av markedet? Og hva er konsekvensene for oss som publikum? Det er noe som er galt i den økonomiske verdikjeden til konsertbransjen om dagen. Og selv om dette er mer synlig i andre land enn Norge, spør jeg meg om hvem som blir hardest rammet av skjevfordelingen av kapitalstrømmen. Små og mellomstore spillesteder over hele Norge har ikke hatt den samme økningen i billettprisene som de største live-arrangementene. Et kjapt søk på konserter i min egen hjemby Stavanger viser at prisene ikke har steget nevneverdig siden før pandemien, selv om vi vet at alle kostnader knyttet til konserter har hatt en massiv økning.

Livealbum

Inn i det ukjente

Mitsuko Uchidas tolkning tar vare på det visjonære og tvetydige ved den sene Beethoven.