Notert

«Fiskerne» er flyttet

NOTERT:

FOTO: ØRN E. BORGEN, NTB SCANPIX Ørn E. BorgenFOTO: ØRN E. BORGEN, NTB SCANPIX Ørn E. Borgen

Kunstverket «Fiskerne» av Pablo Picasso og Carl Nesjar ble i går fjernet fra Y-blokka i regjeringskvartalet i Oslo. Med en samlet vekt på 250 tonn ble kunsten fraktet bort på et jekketårn i en fart på én kilometer i timen. Kampen for bevaring av bygningen er tapt, men arvingene til Nesjar og arkitekt Erling Viksjø kjemper fremdeles for hvor kunsten skal stå i framtida. Mens det slaget avgjøres rettslig, skal både «Fiskerne» og det andre verket fra Y-blokka, «Måken», oppbevares midlertidig foran Høyblokka.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Bøker

Lise Klaveness står nesten aleine i kampen mot fotballens penge­tørs­te overmenn. Men det betyr ikke at slaget er tapt, mener forfatter Niels Røine i ny bok.

Medier

Iran er et av verdens verste land å være journalist i. Nå har uavhengig presse fått det enda verre, sier Jonathan Dagher i Reportere uten grenser.

Bøker

Thomas Lundbo i Overset­ter­for­eningen mener forlagenes bruk av KI kan bidra til å undergrave støtte­ord­nin­gene i det norske litte­ra­tur­feltet.