Turisme

Da viruset kom, raknet alt i Flåm

Vanligvis får vestlandsbygda Flåm én million besøkende i året. Så langt har antallet gjester sunket til 200.000:

RAMMES HARDT: Reiselivsbransjen i Flåm sliter for å få endene til å møtes. Hotellsjef Øyvind Wigand gleder seg over reisevillige nordmenn, men frykter for en tung høst. RAMMES HARDT: Reiselivsbransjen i Flåm sliter for å få endene til å møtes. Hotellsjef Øyvind Wigand gleder seg over reisevillige nordmenn, men frykter for en tung høst.

Etterlengtede solstråler treffer de stupbratte fjellsidene ned mot den grønne Nærøyfjorden. I dette pittoreske landskapet ligger bygda Flåm i Vestland. Vanligvis kryr det av folk på en slik sommerdag, og havna fylles av cruiseskip. Nå er det, foruten ivrige norske friluftsturister og barnefamilier, kun fjell som møter fjord så langt øye kan se. Vakkert, men også skjebnesvangert for næringslivet som har satset målrettet på lommebøkene til utenlandske turister siden tusenårsskiftet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Svalbard

Tidligere har isbjørnen på Svalbard holdt seg unna reinen, men med mindre is må den leite etter mat på annet vis.

Én gang har Fridtjof Klareng Dale aksjonert mot norsk olje­lei­ting. Prisen ble fotlenke og 1,2 millioner kroner.

Rødt

Rødt Oslo har valgt Siavash Mobasheri og Jorunn Folkvord som sine topp­­kandidater. Utfordrer Maren Njøs Kurdøl er ute av kampen.